Powraca temat wypalania traw

Wypalanie traw

       20 marca miało miejsce podpalenie trawy przy ulicy Kochanowskiego od strony Strzyżowic. Szybka interwencja mieszkańców wsi, którzy powiadomili straż i nie doszło do zajęcia pobliskiego lasu, którego po części w ub roku strawił ogień. To już kolejne podpalenie tej wiosny.  Nieodpowiedzialność ludzka nierzadko doprowadza do nieszczęść z udziałem ludzi. Wspomnieć należy również o pożarze, jakie miało miejsce na terenie parafii Siemonia. Spaleniu uległa stodoła.

Szybka interwencja ok. 10 jednostek straży zdołały uratować część budynku. Utarło się przekonanie, iż dzięki wypaleniu starej zaschniętej trawy szybciej pobudzi do życia nową. Nie jest to prawdą.  W wyniku pożaru ginie wiele gatunków zwierząt: bezkręgowce, zwierzęta kręgowe: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki) oraz ssaki (zające, sarny, dziki).

Nie trzeba tu mówić o pożyteczności wielu gatunków zwierząt. Mrówki, jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce.

Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in.
dżdżownice, (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze). Pożary traw niszczą rodzimą faunę i florę.

Trawy po zimie są suche, tak, więc palą się bardzo szybko. Bywa czasem, że osoba, która wydawać by jej się mogło, że wypala w dobrej intencji nie bierze pod uwagę zmieniającego się kierunku wiatru, wtedy bardzo szybko dochodzi do utraty kontroli nad wywołanym pożarem. Zamiast wypalać tego zamierzonego obszaru, może dojść do pożaru znajdujących się nieopodal lasów bądź gospodarstw domowych a tym samym śmierci ich mieszkańców.

Dodam, że wypalanie traw jest surowo zabranianie.Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi:, „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się  także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Jednym z narzędzi umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje użytkownika gruntów do ich utrzymania zgodnie z normami tzn. w dobrej kulturze rolnej - art. 7 ust. 1 pkt 2a Ustawa z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz.U. z 2008 r. Nr 170, poz. 1051 z późn. zm.) ).

 

Opracowanie treści wyciągu z Kodeksu wykroczeń: st. kpt. Katarzyna Boguszewska, Wydział Informacji i Promocji KG PSP

 

fot. Lidia Białas

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież