Dbajmy o las

Materiał ze spaceru po lesie. W poszukiwaniu idealnego ujęcia trafiłam do naszego pobliskiego lasu. Jedno z nielicznych miejsc gdzie można wypocząć, zrelaksować się. Wśród zieleni drzew przykuł moją uwagę jeden z kilku obrazków. Dzikie wysypisko śmieci. Czy tak powinno wyglądać miejsce gdzie chętnie chodzimy na spacer? 

Zastanawiam się, kim są ludzie którzy las traktują jak wysypisko śmieci. W każdej wsi znajdują się zbiorcze pojemniki na śmieci, każde gospodarstwo powinno posiadać własne kosze. Czy mimo takich udogodnień łatwiej było załadować śmieci do samochodu czy na przyczepkę traktora by wywieźć do lasu? Komu?


Tak na prawdę to wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni. Tylko wspólnie razem możemy zadbać o nasze środowisko. Zwracając uwagę na to kto "śmieci", wychowując nasze dzieci w poczuciu obowiązku dbania o czystość środowiska. Bywając za granicą często zwracałam uwagę na dbałość o środowisko. Mogę śmiało przyznać że daleko odbiegamy od innych krajów jeśli chodzi o czystość. Tam nie spotkałam się z takimi obrazkami jak ten poniżej. Jestem dobrej myśli i mam nadzieję że kiedyś i do nas dotrze świadomość, cel i korzyść dbania o nasze środowisko.


Nieco ze statystyk:

W Unii Europejskiej co roku przybywa coraz więcej śmieci. W latach 1995-1998 ilość odpadów wzrosła o 15%. Jeżeli tendencja ta nadal utrzyma się to do 2020 r., ilość ta będzie większa o 45% w stosunku do roku 1995. Ilość odpadów pochodzących ze sprzętu elektronicznego i elektrycznego (najszybciej mnożące się odpady) może podwoić się w ciągu zaledwie 12 lat. Ma to bardzo szkodliwy wpływ na nasze środowisko naturalne i dlatego Unia Europejska postanowiła rozwiązać problem nadprodukcji odpadów.

źrodło: http://ec.europa.eu


Wysypisko śmieci