Porzucane-niechciane


    Jak donosi miesięcznik Głos Gminy Psary w lutowe mrozy na terenie naszej wsi znaleziono przywiązanego do słupa psa rasy Boston Terrier (zbliżony). To rasa, która nie przystosowana jest do tak niskich temperatur. Jaki cel miała i kim była osoba, która tak brutalnie postąpiła z psem. Doprowadzić do śmierci poprzez zamarznięcie. Czy można to nazwać miłością, z jaką kupuje/nabywa się szczenię? Artykuł ten poruszył mnie szczególnie, bo kocham zwierzęta i boli mnie kiedy widzę takie traktowanie. Zwierzę w tym przypadku pies, nie jest zabawką, którą można się pobawić a potem jak się znudzi staje się zbędna, więc pozostawia gdzieś na uboczu wiążąc do słupa,drzewa. Jestem przekonana, że ten pies nie został porzucony przez mieszkańca naszej wsi, ale przywieziony i tu pozostawiony. To nie pierwszy tego typu przypadek.  Kilkanaście lat temu, miała podobną historię. To był mroźny grudzień, wieczór wigilijny. Za oknem usłyszeliśmy ciche skamlanie. Otworzyłam drzwi, spojrzałam na ulicę a za bramą stał mały piesek. Jak się później okazało. To była ciężarna suczka. Łzy napłynęły mi do oczu, widząc tę suczkę. Jak można było porzucić suczkę która lada dzień miała rodzić. Cóż za bestialstwo. Przygarnęłam suczkę, ani na chwilę nie pomyślałam o tym aby ją oddać do schroniska. Przez te kilka dni okresu świątecznego Perełka bardzo przywiązała się do nas. Ona była już nasza. W internecie głośno jest na temat porzucania czy złego traktowania zwierząt. Na forach, czy stronach hodowców psów szeroko opisuje się na temat przygotowania, odpowiedzialności i świadomości jaka wiąże się z dezycją kupna psa. To decyzja na lata, na te kilkanaście lat. Nie powinniśmy działać pod wpływem emocji, bo fajne szczenię i chce go mieć. Potem może się okazać, że z tego szczeniaczka może wyróść sporych rozmarów pies, który potrzebuje więcej karmy niż się spodziewaliśmy. No i co z tym fantem zrobić. A jeśli już mamy tego wymarzonego, takiego jakiego docelowo chceliśmy mieć. Co będzie za kilka lat kiedy nasza pociecha, nasz pupil zacznie chorować. Koszty leczenia nie należą do błachych. Co będzie kiedy nasz pies z biegiem lat będzie coraz starszy, bardziej niedołężny? Pies to nie słodkie szczenię, to nie pies dla rozrywki, to odpowiedzialność jaka spoczywa na barkach właściciela czy rodziny.
Dzieląc dach z naszym pupilem, musimy wiedzieć że to też jest istota żyjąca, myśląca, też ma uczucia. Jest nam bezgranicznie oddana. Co my dajemy mu w zamian. Czy choć część tego co on nam ofiarowywuje? Czy możemy się uznawać za lepszych jeśli za miłość odpłacamy się porzuceniem. To wstyd. Człowiek kontra zwierzę. Człowiek istota inteligentna, myśląca. Zwierzę, istota czująca. Czy my też potrafimy tak kochać jak one nas kochają?

ZANIM KUPISZ PSA !!!

Oto przykładowy artykuł zaczerpnięty z internetu WAŻNE

1. Pies to nie zabawka! Nie można się nim pobawić i odstawić na półkę, gdy się znudzi, a tym bardziej oddać innej przypadkowej osobie lub wyrzucić za drzwi.

2.Pamiętaj – pies to żywa istota, która ma uczucia. Cieszy się, gdy jest kochany i cierpi, gdy zostanie porzucony i osamotniony. Jeśli decydujesz się na psa weź pod uwagę, że wybierasz przyjaciela do grobowej deski, który będzie Ci wiernie towarzyszył tak długo, jak tylko będzie mógł. Nie rań jego psiego serduszka i bądź dla niego nie tylko panem i żywicielem, ale także najlepszym towarzyszem życia.
Psy wnoszą do naszego życia dużo radości i miłości, ale także wymagają naszej odpowiedzialności i poczucia obowiązku. Dają nam swoje bezgraniczne przywiązanie i oddanie w zamian oczekując odrobinę czułości, jedzenia i ciepłego kąta do spania. Od lat wiadomo, że psy mają niezwykle dobry wpływ na naszą psychikę i rozwój emocjonalny. Potrafią skutecznie neutralizować nasz stres związany z życiem
codziennym, rozweselić, gdy nam smutno i zwyczajnie przytulić się, gdy brak nam kogoś bliskiego.
Naukowcy twierdzą, że dzięki psom rzadziej chorujemy, co zwykle wynika z lepszej kondycji właścicieli psów, którzy muszą często spacerować ze swoimi podopiecznymi. Dzieci, które wychowują się z psem uczą się szacunku do zwierząt i odpowiedzialności za drugą istotę.

3. Pies potrafi przystosować się do nawet bardzo ciężkich warunków – pytanie tylko, po co skazywać go na niewygody, a nawet cierpienie. Dlatego zanim zdecydujesz się na psa, zastanów się, jakie życie możesz mu zapewnić. Weź pod uwagę, że pies, a zwłaszcza szczeniak wymaga na początku wiele opieki i zainteresowania z Twojej strony. Tak, jak niemowlę jest bezradny, zagubiony i całkowicie zależny od Ciebie. Jeśli możesz poświęcić mu wystarczająco dużo czasu, aby go wychować, nakarmić, zabawić i dać trochę dobrego serca – nie wahaj się – będziesz dobrym panem.

Zadaj sobie kilka pytań

Jaki tryb życia prowadzisz ?
Jeśli do domu wracasz tylko po to, żeby się przespać, często wyjeżdżasz i rzadko bywasz w domu na dłużej - to za mało, aby odpowiedzialnie zająć się psem

Gdzie mieszkasz ?
Mieszkanie, dom z ogrodem – pies nie każdej rasy może mieszkać np. w bloku

Zaplecze finansowe ?
Decydując się na konkretną rasę psa pamiętaj, że niektóre z nich wymagają większych nakładów finansowych związanych z większymi porcjami jedzenia

Pies trochę brudzi
Pies to nie tylko przyjaciel, towarzysz zabaw i żywa maskotka. Pamiętaj, że pies gubi sierść, biega po błocie i chodzi po deszczu. Zostawia kłaki, wnosi błoto... bałagani nawet jeżeli jest dobrze wychowany

Co na to inni ?
Dobrze, jeśli pozostali członkowie rodziny zaakceptują nowego domownika – pies powinien być kochany przez wszystkich – zaoszczędzi to niepotrzebnych stresów Tobie, rodzinie i samemu psu

Twoja dyscyplina i obowiązkowość
Zastanów się czy będziesz w stanie, dać psu odpowiednią ilość na wybieganie się. Posiadanie psa, to nie łańcuch czy kojec. Taki pies a zwłaszcza duży potrzebuje większej dawki ruchu której nie otrzyma latając tam i z powrotem na łańcuchu czy w kojcu

Na dobre i złe
Pamiętaj, że psy też czasem chorują – czy będziesz w stanie się nim zająć w ciężkich chwilach lub gdy zwyczajnie się zestarzeje i nie będzie już tryskał wigorem i chęcią zabawy jak kiedyś?

CO NAJWAŻNIEJSZE !!!


Nie kupujmy psa w prezencie na urodziny czy pod choinkę nie konsultując się z dorosłymi.
Nie zakładajmy, że każdy pies ma obowiązek szczekać, a jeśli tego nie robi to nie jest prawdziwy pies tzn że nie takiego chcieliśmy, często zdarza się wtedy porzucenie. Psy dzielą się na kategorie ras o różnym przeznaczeniu czy osobowości. Do tych jakby to powiedzieć "szczekających" psów należą psy obronne. Nie znaczy to że mamy szukać psa agresywnego, bo może się okazać, że będzie on niebezpieczny dla nas. Tego typu psy wymagają odpowiedniego prowadzenia/socjalizacji. Nie dla osób które uważają, że psy mają rzucać się na każdego kto chce przekroczyć próg naszego obejścia.
Są rasy psów, tzw opiekuńcze. Te psy nigdy szczekać nie będą, chyba że od niechcenia. To psy towarzyskie a potencjalnego złodzieja mogą wprowadzić machając ogonem. Pisałam tu o rasach, a nawiązuje do mieszańców, bo najczęściej takie nabywamy, bo taniej, a nawet za darmo. Mieszańce noszą w sobie osobowość cząstkową z któryś tych ras
Co raz głośniej, co raz częściej mówi się o zaprzestaniu nabywania psów w pseudo hodowlach. To napędzanie rynku ukierunkowanego na rozród w celach finansowych. Nie tędy droga.
Weźmy pod uwagę, że nie wszystkie rasy, mieszańce mogą przebywać na cało rocznie przy budzie, czy w kojcu. Sierść tych psów nie jest wystarczająco gęsta i długa aby przetrzymać te największe mrozy. Choć w zasadzie przy tak niskich temperaturach jakie mieliśmy w lutym, żaden pies nie powinien przebywać na zewnątrz. To grozi odmrożeniem łap, zapaleniem płuc a nawet ogólnym przemrożeniem organizmu, co może skończyć się ciężką chorobą a nawet śmiercią.
Pamiętajmy, że najtrafniejszą decyzją jest kupno/adopcja psa ze schroniska. Psy te są socjalizowane pod kontem posłuszeństwa. To psy zadbane zdrowotnie, regularnie szczepione, odrobaczane. mamy pewność że nie zabieramy do domu psa z ukrytymi chorobami.
Tam możemy dokonać trafnego wyboru pod okiem specjalisty. Jeśli chcemy szczenię i tam można znaleźć

Rozejrzyjmy się więc za najbliższym schroniskiem. Obejrzymy psy w każdym ze schronisk aby kupić tego wymarzonego. Pieniądze które wydajemy na kupno psa posłużą za karmę dla innych przebywających w schronisku, więc nie tłumaczmy sobie że ów pies może być za drogi, "przepłacony".

Na temat troski o zwierzęta można by pisać w nieskończoność, bo pies czy kot to nasza codzienność. Bo w większości naszych domów mieszka pies lub/ i kot