Góra Siewierska

Akcja usuwania azbestowych pokryć dachowych

Według zapisów "Narodowego Programu usuwania Wyrobów Zawierających Azbest" nasz kraj zobowiązał się wobec Unii Europejskiej do usunięcia tych wyrobów do roku 2032.

 

Prace związane z realizacją tego przedsięwzięcia prowadzone są na terenie całego kraju w różnym stopniu zaangażowania.Część gmin uporała się z tym problemem, pozostali przystępują do jego rozwiązania.Gmina Psary realizując zapisy programu gminnego pozyskała ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotację w wysokości 60 tys. zł. Koszt całej akcji szacuje się na około 120 tys.zł.Akcja informacyjna przeprowadzona w gminie polegała na rozmieszczań o naborze wniosków oraz kolportażu ulotek informacyjnych. Efektem tych działań jest udział 187 gospodarstw w których dofinansowana zostanie likwidacja - demontażu, wywozie oraz utylizacji azbestu przez uprawnioną, specjalistyczną firmę, która wyłoniona zostanie w drodze przetargu. Rozpoczęcie praz uzależnione jest od pogody. Planowany termin to przełom kwietnia i maja bieżącego roku.Należy zwrócić uwagę, że dofinansowanie nie obejmuje wykonania nowych pokryć dachowych. Należy również brać pod uwagę przepisy prawa budowlanego. W przypadku utrzymania starej konstrukcji dachu Wydział Architektóry i Środowiska Starostwa Powiatowego w Będzinie wymaga jedynie zgłoszenia prac remontowych na 30 dni przed ich rozpoczęciem. Jeśli konstrukcja dachu i jego koszt ulega zmianie niezbednym jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Po zakończeniu procedury przetaargowej która wyłoni wykonawcę prac wszyscy uczestnicy programu zostaną poinformowani o spoczywających na nich obowiązkach. Jednoczenie przeprowadzone zostaną konsultacje co do terminów rozpoczęcia praz likwidacyjnych w gospodarstwach uczestniczących w akcji.

 


Azbest to grupa wielu różnych minerałów, występujących w formie włóknistej. Nazwa azbest nie określa konkretnego minerału lecz dotyczy ogółu minerałów krzemianowych tworzących włókna. Azbest jest przyczyną pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej.

 

Materiał zaczerpniety z gazetki gminnej "Głos Gminy Psary", wypowiedż Marcina Filipczyka inspektora UG Psary.

You have no rights to post comments